category70 main
Brownie

2016-11-28 11:35:26 / Comments

Tak wyglądała u nas gorączka ostatniej, sobotniej nocy, a w sumie wieczoru. Kto z Was śledzi nas na instagramie, ten wie ;)

 a7588ce5f22de138ae9b54a5233e80c8cd91fc01@body.hero

1

Składniki

5 dojrzałych bananów
sok z 1/2 cytryny
8 małych jajek (od szczęśliwych kurek)
2 łyżki oleju kokosowego (w stałej postaci)
2 łyżki masła orzechowego 
2-4 łyżki miodu
1 łyżka erytrolu/cukru kokosowego
100 gr mąki jaglanej
40 gr mąki kokosowej
6 łyżek kakao
2 łyżeczki sody oczyszczonej
ziarna z 1/2 laski wanilii
1 i 1/2 łyżki octu jabłkowego
szczypta soli himalajskiej
szklanka amarantusa ekspandowanego (opcjonalnie)

amarantus
Amarantus ekspandowany można znaleźć w sklepie "Piotr i Paweł" na dziale ze zdrową żywnością.

Wskazówki

Czas: 1 i 1/2 h
Temperatura: 200-150  stopni
Forma: prostokątna (wymiary 33-22-6 cm)

Sposób przygotowania

Nagrzewamy piekarnik do temperatury 200 stopni. Dno blachy wykładamy papierem do pieczenia.

Banany obieramy ze skóry i blendujemy na gładki mus, dodajemy sok z cytryny, aby nie sczerniały. 

Oddzielamy białka od żółtek. Białka chowamy na moment do lodówki (będziemy z nich ubijać pianę, zimne białka sprawdzają się lepiej). Żółtka wrzucamy do misy robota, dodajemy szczyptę soli himalajskiej i ubijamy na gładką białą masę. W tym czasie rozpuszczamy olej kokosowy i masło orzechowe w kąpieli wodnej, kiedy nasze tłuszcze będą miały już postać ciekłą, ściągamy je znad gotującej się wody i cały czas mieszając, dodajemy miód. Ilość miodu jest zależna od tego, jak dojrzałe są banany. Im dojrzalsze, ciemniejsze banany tym są słodsze i potrzebujemy mniej miodu. Następnie dodajemy ziarna wanilii i kakao również cały czas mieszając, aby nie zrobiły się grudki. Odstawiamy czekoladową masę do przestygnięcia. Kiedy nabierze ona letniej temperatury, dodajemy ją do ubitych żółtek łyżka po łyżce, przy niskich obrotach miksera. Całość przekładamy do naczynia, misę robota dokładnie myjemy (do ubijania białek niezbędna jest czysta misa, ponieważ jakiekolwiek pozostałości innych produktów utrudnią ubicie się sztywnej piany).

Mąki (jaglaną i kokosową) przesiewamy przez sito (dzięki temu nasze ciasto będzie bardziej puszyste).

Zimne białka wkładamy do czystej misy robota, dodajemy szczyptę soli himalajskiej, erytrol lub cukier kokosowy i ubijamy na sztywną pianę. Kiedy mamy już ubitą pianę zmniejszamy obroty miksera i powoli dodajemy mus bananowy, czekamy, aż składniki dobrze się połączą. Następnie łyżka po łyżce dodajemy naszą czekoladową masę. Kiedy ponownie składniki się połączą, dodajemy przesiane mąki (ponownie łyżka po łyżce), sodę oraz ocet jabłkowy. Ciasto powinno mieć płynną konsystencje, a piana po dodaniu reszty składników opaść.

Do gotowego ciasta możemy dodać szklankę popingu (da nam to efekt malutkich, chrupiących kuleczek w środku) i dokładnie wymieszać łyżką (nie używamy tu już miksera). 

Ciasto wylewamy na blachę i wkładamy do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika na ok 40-45 minut. W połowie pieczenia zmniejszamy temperaturę do 150 stopni. 

Voilà :)

Smacznego!

brownie 2

5

 8

9

10

 

 

 

Comments

No comments on this article.

comments powered by Disqus

Top