category70 main
Chleb gryczany

2016-10-24 11:16:42 / Comments

Już od kilku lat nie jemy glutenu. Początkowo był to test, chcieliśmy sprawdzić, czy będziemy czuć się lepiej. Nie było łatwo, ponieważ uwielbialiśmy kanapki. Gdy jednak, po kilku tygodniach nasze samopoczucie się poprawiło, kanapki pojawiały się tylko w tęsknych wspomnieniach ;)

Gdy jedna z podopiecznych wspomniała nam o chlebie z kaszy gryczanej, Bartek bez namysłu postanowił przepis wypróbować. Przepis jest bardzo prosty a efekt niesamowity. Chleb jest chrupiący na zewnątrz i wilgotny w środku. Palce lizać!

PA222928

Składniki

500gr kaszy gryczanej niepalonej
3 łyżki soli himalajskiej
700ml wody + więcej do uzupełnienia

Wskazówki

Czas: 3 dni
Forma:
forma "keksówka"

Sposób przygotowania

Kaszę płuczemy na sitku, umieszczamy w misce (szklanym naczyniu) i zalewamy ciepłą wodą. Przykrywamy bawełnianą ściereczką i odstawiamy na co najmniej dzień. Przez ten czas ziarna napęcznieją, staną się delikatnie lepkie, a na wierzchu może utworzyć się piana. 

Po upływie tego czasu mieszamy zawartość miski i uzupełniamy wodę "wypitą" przez kaszę. Ziarna powinny znajdować się pod minimalną warstwą wody. Odstawiamy na kolejne dobę. 

Następnie kontrolujemy poziom wody w naczyniu. Jeśli na wierzchu znajduje się jej sporo, odlewamy nadmiar. Klejącą kaszę blendujemy w mikserze na pół gładko. Dodajemy sól i mieszamy. Przekładamy do foremki tzw. keksówki wyścielonej papierem do pieczenia. Wypełnioną formę owijamy ściereczką bawełnianą i pozostawiamy w zacisznym miejscu na kolejne 10-12h. W tym czasie ciasto wypełni całą foremkę, a na wierzchu powinien pojawić się zaokrąglony brzuszek.

Tak wyrośnięty chleb umieszczamy w piekarniku nagrzanym wcześniej do temperatury 200 stopni. Pieczemy 50-55 minut. Na wierzchu powinna pojawić się pęknięta, chrupiąca skórka. Wyciągamy chleb z piekarnika, ściągamy formę, odklejamy papier i dla uzyskania jeszcze bardziej chrupiącej skórki wkładamy z powrotem do piekarnika rozgrzanego po pieczeniu, pozostawiamy uchylone drzwiczki.

Do chleba można dodać ziarna słonecznika, siemię lniane, mak, sezam, mieszankę ulubionych ziół- to na co mamy ochotę. Bartek posypał wierzch naszego chleba słonecznikiem i siemieniem lnianym.

Voilà :)

Smacznego!

Przepis otrzymaliśmy od naszej podopiecznej, Pani dietetyk z pasji i zamiłowania, z masą cennej wiedzy, dobrej energii i holistycznym podejściem do żywienia człowieka. O Patrycji możecie się więcej dowiedzieć na jej fb.

facebook 09 535x535 Sposób na życie

PA222933

PA222931

PA222934

PA222935

 

 

 

Comments

No comments on this article.

comments powered by Disqus

Top