category70 main
Orzechowiec bez węglowodanów

2017-02-08 14:59:50 / Comments

 Kolejny wypiek, zaraz po szarlotkowym niebie , zainspirowany wyborną twórczością cukierniczą Bartka mamy, tylko w wersji FIT by BODY HERO. Na kruchym cieście, ale bez węglowodanów, co jest możliwe dzięki naszemu ostatniemu odkryciu, czyli mące łubinowej. Ten orzechowiec może być super rozwiązaniem dla osób, które z różnych powodów nie spożywają węglowodanów, a czasami nachodzi je ogromna ochota na coś słodkiego- tak jak mnie. Tylko uważajcie, ten orzechowiec jest niebezpieczny- uzależnia! ;) 

P1013757

Składniki

Kruche ciasto
300 gr masła (w temperaturze pokojowej)
100 gr oleju kokosowego (w temperaturze pokojowej)
1 jajko
4 żółtka
8 łyżek erytrolu (zmielony na "cukier" puder)
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
80 gr mąki kokosowej
80 gr mąki łubinowej
szczypta soli himalajskiej

Beza
6 białek jaj
6-8 łyżek erytrolu (zmielony na "cukier" puder)
szczypta soli himalajskiej
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii

Polewa czekoladowa
3 łyżki oleju kokosowego 
2 łyżki masła orzechowego (bez cukru)
3 łyżki kakao
3-4 łyżki erytrolu (zmielony na "cukier" puder)
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
szczypta soli himalajskiej
1/2 łyżeczki soku z cytryny

200 gr orzechów włoskich

Wskazówki

Czas: 2h
Temperatura: 150 stopni
Forma: prostokątna (33-22-6 cm)

Sposób przygotowania

Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 150 stopni.

Kruche ciasto
Masło kroimy na małe kawałki i wkładamy do misy robota, dodajemy olej kokosowy, zmielony na "cukier" puder erytrol, ekstrakt z wanilii i szczyptę soli himalajskiej. Łączymy składniki  końcówką przeznaczoną do mieszania (do wyrobu kruchego ciasta), zaczynając od małych obrotów i zwiększając, w miarę jak składniki będą tworzyć gęstą masę. Następnie (przy małych obrotach) dodajemy jajko, żółtka i mieszamy do połączenia się składników. Na końcu łyżka po łyżce dodajemy mąki. Ciasto powinno mieć konsystencję zwartą, ale pulchną i lepką. Dno blachy wykładamy papierem do pieczenia. Na tak przygotowaną formę wykładamy ciasto, formując z niego spód o wysokości ok. 1 cm.

Beza
Do białek pozostałych po przygotowaniu kruchego ciasta dodajemy 2 brakujące. Dobrze, aby białka były schłodzone, dzięki temu łatwiej nam będzie ubić z nich pianę. Białka wlewamy do misy robota, dodajemy szczyptę soli i ubijamy na wysokich obrotach. Kiedy białka zaczynają przypominać pianę powoli łyżka po łyżce dodajemy zmielony na "cukier" puder erytrol (ilość zależy od tego, jaki poziom słodkości chcecie uzyskać). Na końcu dodajemy ekstrakt z wanilii i ubijamy do uzyskania sztywnej piany. Tak przygotowaną pianę wykładamy równomiernie na kruche ciasto.

Całość wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 150 stopni na 40-45 minut. Piana powinna być lekko złocista na wierzchu.

Polewa czekoladowa
Olej kokosowy wraz z masłem orzechowym roztapiamy w kąpieli wodnej. Potrzebujemy do tego dwa garnki. Większy napełniamy wodą (około 1/4 jego pojemności), doprowadzamy ją do wrzenia i zamykamy źródło ciepła. Mniejszy garnek układamy nad nim, tak aby jego dno nie było zanurzone w wodzie. Do mniejszego garnka wkładamy olej kokosowy i masło orzechowe, cały czas mieszając, doprowadzamy do płynnej postaci. Następnie dodajemy nasz "cukier" puder, czyli zmielony erytrol (ponownie ilość zależy od tego, jak słodkie desery lubicie), kakao, ekstrakt z wanilii, szczyptę soli himalajskiej oraz odrobinę soku z cytryny i dokładnie mieszamy do uzyskania płynnej czekolady.

Kiedy nasza beza na wierzchu ciasta się zrumieni, wyłączamy piekarnik i pozostawiamy ciasto jeszcze na 10-15 minut w środku przy delikatnie uchylonych drzwiczkach. Następnie wyciągamy ciasto i pozostawiamy do ostygnięcia. Kiedy ciasto ostygnie, na wierzchu rozkładamy równomiernie pokruszone orzechy włoskie i oblewamy całość polewą czekoladową.

Voilà :)
Smacznego!

P1013765

P1013764

P1013771

P1013790

P1013774

 

Comments

No comments on this article.

comments powered by Disqus

Top