category jakosc main
Filozofia bycia przewlekle szczupłym

2017-01-02 19:19:45 / Comments

Fit życie często utożsamiane jest z ogromną ilością wyrzeczeń. Restrykcyjna dieta, odmawianie sobie przyjemności, godziny spędzane na siłowni, litry wylanego potu. A gdyby tak pomyśleć o tym inaczej? Fit życie to zdrowie, radość i duża ilość energii, to umiejętność wsłuchania się we własne ciało, umiejętność odczytywania jego sygnałów, to po prostu umiejętność bycia przewlekle szczupłym.

grafika 1

Bycie przewlekle szczupłym- w tym stwierdzeniu chcielibyśmy zawrzeć całą filozofię naszego, fit podejścia do życia. Podzieliliśmy je na trzy obszary: odżywianie, trening, regeneracja. Każdy z nich ważny, będący uzupełnieniem pozostałych.

blog category70s 2 side

 Zacznijmy od odżywiania. Gdyby nasza filozofia była piramidą, odżywianie byłoby jej podstawą. To, co jemy, ile jemy, jak jemy i kiedy jemy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Jedzenie towarzyszy nam każdego dnia, kilka razy w ciągu każdego dnia. Ważne, aby dawało nam siłę, skupienie i radość życia, a uwierzcie nam, że dzięki odpowiedniemu odżywianiu możemy poprawić jakość tych trzech, szeroko pojętych elementów. Nie ma jednej złotej, idealnej diety dla każdego. Każdy z nas jest inny, żyje w inny sposób, w innym rytmie, cierpi na inne schorzenia i dolegliwości, a już Hipokrates powiedział: „Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”. I tak właśnie jest. W ogóle pojęcie diety kojarzy nam się z masą wyrzeczeń i ograniczeń. W kwestii odżywiania wolimy mówić o nawykach i wolności wyborów. Ważne, aby nauczyć się tych właściwych, dobrych dla nas. Jeśli zmieniając odżywianie, nadużywamy siły woli, ona w końcu pęknie lub zawiedzie nas na jakimś innym polu, bo siła woli, jak każda inna musi się ładować. Dlatego w odżywianiu według filozofii bycia przewlekle szczupłym nie chodzi o reżim i restrykcje trwające kilka dni/tygodni/miesięcy czy lat, chodzi o zmiany nawyków i naukę dokonywania mądrych wyborów. Tylko wtedy zmiany te pozostaną z nami na zawsze.

banner doradztwo 2

Trening lub szerzej aktywność fizyczna to drugi obszar filozofii bycia przewlekle szczupłym. Ruch to zdrowie- przecież każdy to wie. Nasze ciała stworzone są do ruchu. Niestety różnego rodzaju dorobki cywilizacji, środki transportu czy siedzący tryb pracy (życia) sprawiły, że jesteśmy w stanie zredukować ruch w naszej codzienności do minimum. Nie zrozumcie nas źle, nie jesteśmy przeciwnikami nowych technologi i rozwoju, chcemy tylko zwrócić uwagę na fakt, że wraz ze zmianą trybu życia na komputerowo-siedzący i redukcją naturalnie potrzebnego dla naszego ciała ruchu zwiększa się ilość wad postawy i problemów zdrowotnych wynikających z nieprawidłowej funkcji aparatów ruchu. Mówiąc prościej: coraz częściej mamy garba, boli nas kręgosłup, biodra czy kolana odmawiają nam posłuszeństwa, mamy nogi x czy różnego rodzaju problemy ze stopami. Kiedy zdecydujemy się na wprowadzenie aktywności fizycznej do naszego życia, ważne jest to, abyśmy uczyli się prawidłowych wzorców ruchowych, odpowiednich do stanu sprawności naszego ciała. Dla tego podstawową zasadą treningu w filozofii bycia przewlekle szczupłym jest prawidłowa technika. W tej kwestii stawiamy na trening funkcjonalny, który uczy świadomości własnego ciała, wzmacnia wszystkie grupy mięśniowe, szczególnie mięśnie core- odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Wzmocnienie ciała w ten sposób jest idealną podstawą do nauki techniki w innych dziedzinach sportu (narciarstwo, bieganie, jazda na rowerze, sporty walki, pływanie, golf, squash itp.) oraz do „korzystania” z ciała w sposób prawidłowy na co dzień.

        0630

Trzeci i ostatni obszar naszej filozofii bycia przewlekle szczupłym to regeneracja. Bo przecież nie samym treningiem człowiek żyje. Trening to bodziec do zmiany, a największe zmiany następują w czasie odpoczynku pomiędzy treningami. Kiedy zadbamy o nasze ciało, ono odwdzięczy nam się lepszym samopoczuciem, które przełoży się na większą ilość energii i chęci do działania. W tej sferze chcielibyśmy dzielić się z Wami naszymi sposobami regeneracji. Będziemy pisać o odpoczynku i jego formach, o tym, jak poprawić jakość snu, jak możemy spróbować radzić sobie ze stresem i jego następstwami, jak ważne jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Będziemy również dzielić się z Wami naszymi sposobami na naturalną pielęgnację i kosmetyki bez chemii. Ponieważ w filozofii bycia przewlekle szczupłym stawiamy właśnie na metody naturalne i proste. Dzisiejszy świat proponuje nam ogromną ilość produktów i usług mających na celu poprawę naszego wyglądu i samopoczucia. Na lepszy sen, na więcej energii, na apetyt, na redukcję głodu, na poprawę trawienia, na ból głowy, ręki, brzucha, dupy, na lepszą jakość skóry, brak cellulitu, silniejsze i bardziej lśniące włosy. W rzeczywistości są to zagłuszacze sygnałów wysyłanych nam przez nasz organizm. Często z Bartkiem zastanawiamy się, dlaczego nikt nie propaguje metod naturalnych, metod prostych, dostępnych dla każdego? Metody te może nie dają natychmiastowych efektów, trzeba poświęcić im trochę czasu. Jednak często usuwają źródło problemu, a nie tylko objawy.

IMG 2291

W naszej filozofii bycia przewlekle szczupłym stawiamy na metodę małych kroków. Czasami warto na coś dłużej poczekać i zmienić to na zawsze, niż osiągnąć cel szybko i równie szybko wrócić do punktu wyjścia lub jeszcze niżej.

Chcemy dzielić się z Wami naszymi metodami na bycie przewlekle szczupłym, które udało nam się znaleźć i przetestować chcąc czuć się zawsze dobrze.

 

 

Comments

No comments on this article.

comments powered by Disqus

Top