Blog

28 marca 2022

Bezglutenowy chleb gryczany na zakwasie z kiszonych ogórków


Czas przygotowania: 20 min + 60h leżakowania + 1,5h pieczenia
Po jakim czasie potrawa jest gotowa: 3 dni
Ilość porcji: bochenek
Składniki: węglowodany

Ten przepis Trener Błaszczyk doprowadził do perfekcji. Po wypieczeniu dziesiątek bochenków znalazł idealne proporcje pomiędzy składnikami. Przepis jest dziecinnie prosty, a chleb wychodzi hmmm… W trakcie pieczenie w domu rozchodzi się zapach jak w najlepszej piekarni, a my wspominamy czasy dzieciństwa, kiedy wysłani po pieczywo już w drodze do domu zajadaliśmy chrupiące piętki.

Do przygotowania tego chleba potrzebny będzie Ci tylko jeden składnik-niepalona kasza gryczana. Wybraliśmy kaszę gryczaną, ponieważ jest zbożem bezglutenowym, co dla nas ze względu na Bartka nietolerancję jest bardzo ważne. Szczególnie w okresie od wiosny do jesieni. Bartek jest alergikiem, pyłki latające w powietrzu w tym okresie potrafią go nieźle pozbawić sił. Odkąd pilnuje żywienia pod kątem swoich nietolerancji pokarmowych, alergia jakby minęła 🙂 

A dlaczego kasza niepalona? Ponieważ jest mniej przetworzona i zachowuje więcej wartości odżywczych.

Postaw na proces fermentacji

W przepisie nie ma drożdży, nie ma też ciężkiego do „wyhodowania” zakwasu. Trener Błaszczyk od kilku miesięcy sieje niezły ferment i na ten proces postawił też przy pieczeniu chleba. Wystarczy dodać kilka łyżek wody z kiszonych ogórków (lub innych kiszonek), reszta robi się sama 🙂

Żywność poddana procesowi fermentacji jest lekkostrawna. Dodatkowo zawarte w niej żywe kultury bakterii wytwarzają kwas mlekowy, który wzmacnia twoją odporność (co teraz szczególnie ważne) i poprawia samopoczucie.  Ponadto te naturalne probiotyki zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów, cukrzycy czy otyłości. Pomagają też usuwać toksyny z organizmu i odżywiają mikrobiom w jelitach (które podobno są drugim mózgiem). Szybko zobaczysz realne korzyści: będziesz wulkanem energii, a Twoja koncentracja wzbije się na wyżyny- i to wszystko od zjedzenia chleba 😉

Nasza wskazówka:

Do przykrycia naczynia z chlebem użyj bawełnianej ściereczki lub gazy. To naturalne materiały, które przepuszczają powietrze i ułatwiają bakteriom stały dostęp do zawartości słoika. Pamiętaj też, aby wszystkie składniki znajdowały się pod powierzchnią płynu. 

Składniki

opakowanie kaszy gryczanej niepalonej (500 gr) 

2-3 łyżki wody z kiszonych ogórków

woda 

2 łyżeczki soli himalajskiej

garść nasion słonecznika*

łyżeczka masła

*można zamienić na pestki dyni, siemię lniane lub inne dowolne nasiona

Zanim zaczniesz

W dniu przygotowania

Kaszę opłucz na sicie pod bieżącą wodą (do momentu, aż woda nie będzie się pienić). Przygotuj szklane/kamionkowe naczynie i drewnianą łyżkę.

W dniu pieczenia

Przygotuj: blender do mielenia oraz blaszkę „keksówkę” do pieczenia. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni z termoobiegiem. Wysmaruj blaszkę masłem*.

Krok po kroku

01/ Wypłukaną kaszę włóż do szklanego naczynia. Zalej wodą, taką ilością, aby była około 0,5 cm nad powierzchnią kaszy.

02/ Dodaj sól i wodę z kiszonych ogórków, wymieszaj.

03/ Nakryj naczynie bawełnianą ściereczką i odstaw w ciepłe i suche miejsce na 48h.

04/ Mieszaj co jakiś czas, w razie potrzeby dolej wody (tak, aby cały czas utrzymać stały poziom).

05/ Po upływie 48h odlej do szklanki nadmiar wody, kaszę przełóż do kielicha blendera* i zmiel na gładką masę- konsystencja gęstej śmietany (w razie potrzeby użyj wody).

06/ Przełóż masę do blaszki „keksówki” (wcześniej posmarowanej masłem*), wierzch posyp nasionami, nakryj ściereczką i pozostaw na kolejne 12h.

07/ Piecz w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni (opcja termoobieg, grzanie góra i dół, środkowa półka piekarnika) przez 1,5. ***

08/ Po upieczeniu wyciągnij z blaszki i pozostaw do ostygnięcia.

Na marginesie

* możesz użyć też blendera ręcznego

** zamiast masła możesz użyć oleju kokosowego

*** w piekarnikach elektrycznych lepiej sprawdzi się blaszka w czarnym kolorze

Bezglutenowy chleb gryczany
Przepisy , ,
Koszyk
Cart